Chcete si pořídit schodiště a nevíte jaké? Možná se vám zalíbí tohle samonosné schodiště. Hlavní výhoda u samonosného schodiště, je to, že nepotřebujete budovat podpěrnou konstrukci a díky tomu se schodiště dokáže přizpůsobit prostoru, ve kterém má být nainstalováno. Materiály, ze kterých budou nášlapy jsou například lepené tvrdé dřevěné masivní materiály, jako je buk a dub, je také možné použít tvrdé dřeviny, nebo exotická dřeva jako merabu. Na samonosné schodiště se nepoužívá smrk, bříza, protože se brzy opotřebuje, a protože se to nevyplatí. Je potřeba si ještě vybrat mezi povrchovými úpravami.
Nejdůležitější je přírodní podoba, která je pouze upravená lakováním, či voskováním. Potom také mořením do různých odstínů. Další materiály, které jsou vhodné na schody je například mramor, umělý kámen, sklo, pororošty, nebo plech v protiskluzovém provedení. Spojovací vynášecí prvky se většinou vyrábí z nerezové oceli a pro povrchovou úpravu se používá brus, lesk, http://www.stachema.cz/produkty/podlahy-v-interieru:c113/indulak—lesk:p76.htm nebo barevné práškování oceli. Jak se tedy udržují tyto materiály, údržba je velmi jednoduchá, většinou stačí schody otřít vlhkým hadrem, ale u nerezových materiálů je dobré používat speciální spreje, které povrch vyčistí.
Dřevěné stupně můžete po letech znovu napustit, pokud jsou navoskované, ale je třeba se vyhnout mechanickému poškození. Pokud budete chodit po těchto schodech v botách, tak si dávejte bacha, protože na botách jsou malé kamínky a ty schody odřou, proto není vhodné umisťovat schody do komerčních prostorů, pokud se, ale rozhodnete je zde umístit, tak musíte počítat s tím, že budete častěji používat lak. Jak probíhá realizace? Realizace začíná hrubou představou investora, zde firma reaguje cenovou nabídkou, pokud to zákazníkovi vyhovuje, tak se firma přijde podívat na konkrétní prostor a navrhne nejvhodnější řešení. Výroba a montáž zabere cca 6 až 8 týdnů. Cena schodišť je rozdílná díky materiálů a konstrukci, ale cena se pohybuje od 60 tisíc bez zábradlí.